تبلیغات
ماهی فروشی ستاره خلیج فارس - ماهی مركب
Shia Upload

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 18 مهر 1389

ماهی مركب یكی از ماهیان بی مهره خلیج فارس می باشد كه هر ساله صد ها تن از این ماهی ارزشمند توسط صیادان صید و بعد از عمل آوری در شركت های فرآوری بصورت كامل یا فیله شده به كشورهای دور یا نزدیك صادر می شود . در استان بوشهر فصل صید این ماهی از بهمن ماه هر سال شروع و تا اردیبهشت ماه سال بعد ادامه دارد و به عنوان یكی از محصولات غیر نفتی علاوه بر اشتغال زایی ، فرآوری و صادرات آن باعث ارز آوری می شود .این ماهی از راسته هشت پایان و تیره سرپایان با نام علمی Sepia pharaonis  دارای هشت عدد پا ( شش عدد كوتاه و 2 عدد بلند ) یك جفت چشم ، یك  دهان با دو دندان غیر فكی ، بدن كیسه مانند به شكل اتو می باشد كه در قسمت پشتی این ماهی  Cattle Bone  قرار دارد كه استخوانی بیضوی شكل و اسفنجی فرم است . كه علاوه بر تثبیت شكل جانور باعث محافظت از ارگانها و احشاء داخلی می شود .

این قسمت در گویش محلی كف دریا نامیده می شود و استخوان گونه های دیگر sepia مثل Sepiella maindroni   و   Sepia  esculenta  را نیز شامل می شود .

به منظور آماده سازی یا فرآوری  Cuttle bone  آن را از قسمت پشتی برداشته و با آب شستشو می دهند سپس آنرا در مقابل نور خورشید خشك می نمایند و شب هنگام در معرض رطوبت شبانه قرار می دهند تا بو و عطر ماهی خود را از دست بدهد ، این قسمت به صورت تازه نیز قابل استفاده است .

مزه آن كمی شور است ، رنگ آن سفید و قوام اسفنجی دارد ، مانند خود ماهی طبع بسیار گرمی دارد و بر روی فعالیت های كبد ، كلیه و كانال گوارشی موثر است . باعث تنظیم كاركرد كلیه و كبد می شود . تولید اسید معده را كاهش می دهد ، ترشحات لوكوسی بافت های پر خون را كاهش می دهد ، رطوبت را جذب كرده و با انقباض عروقی باعث جلوگیری از خونریزی می شود  و در درمان عفونت های اگزودایی پوست موثر است . كاربرد آن در درمان خونریزی و ایستایی رحم نیز مشاهده شده است .

مقدار مصرف و روش تجویز :

روزانه 12-6 گرم در آب جوشیده و یا 3-5/1 گرم پودر آن در هر نوبت بلعیده شود . در مصارف خارجی بمنظور جلوگیری از خونریزی های ناشی از ضربه و یا جلوگیری و درمان عفونت های اگزودایی پوست از پودر آن به مقدار كافی بصورت موضعی استفاده می شود .

این پودر در زمانی كه یبوست وجود دارد نباید به صورت خوراكی تجویز شود .

قابل ذكر است كه مردمان بوشهر سالهاست كه به خواص دارویی  Cuttle Bone   پی برده اند و از پودر آن در زمان خونریزی های ناشی از ضربه و درمان عفونت های خارجی استفاده می نمایند ، بومیان منطقه پودر آن را با دان و غذای طیور و دامهای خود مخلوط می نمایند كه علاوه بر تنظیم كاركرد كبد و كلیه و كاهش تولید اسید معده و سایر خواص مربوطه بدلیل سرشار بودن از كلسیم  ) Ca ) و سایر مواد معدنی ، تاثیر بسزایی در رشد و سلامت دام و طیور دارد .ارسال توسط بلند نظر
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظرتون در مورد وب ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin